Akcja GRYPA - sezon 2018/2019

data publikacji: 31/08/2018

Przygotowania do sezonu grypowego 2018/2019 idą pełną parą.

Już dziś informujemy, że szybkie testy do jakościowego wykrywania wirusów Grypy typu A i B są już do nabycia w naszej przychodni. W tym roku zadbaliśmy o spory magazyn, więc dostępność gwarantowana.

 

INFLUENZA A/B – szybki test wykrywania wirusów grypy typu A i B – cena 30 zł

 

Jednocześnie od 06.09.2018 startujemy oficjalnie z ofertą szczepień przeciw GRYPIE:

  • Influvac Tetra (4-walentna szczepionka) – przeznaczona dla dorosłych pacjentów - cena 45 zł
  • Vaxigrip Tetra (4-walentna szczepionka) – przeznaczona dla dorosłych pacjentów oraz dzieci od 6 miesiąca życia - cena 55 zł

 

Zachęcamy do rezerwacji terminów szczepień przeciw grypie w sezonie 2018/2019. Rejestracja jak zawsze pod nr tel. 661 203 203

 

4 POWODY, BY ZASZCZEPIĆ SIĘ PRZECIW GRYPIE

 

1. GRYPA

Grypa to choroba wywoływana przez wirusy grypy typu A i B które atakują drogi oddechowe, powodując gorączkę, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, bóle gardła i kaszel. W odróżnieniu od przeziębienia objawy pojawiają się nagle, są bardziej nasilone i utrzymują się dłużej. Większość osób powraca do zdrowia w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach mogą rozwinąć się poważne powikłania, takie jak: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha i zatok lub zaostrzenia chorób przewlekłych, które mogą wymagać hospitalizacji, a nawet prowadzić do zgonu. Zachorować może każdy, jednak największe ryzyko wystąpienia powikłań dotyczy dzieci poniżej 2 r.ż., dorosłych powyżej 65 lat, osób cierpiących na przewlekłe choroby serca, płuc, nerek, wątroby lub cukrzycę oraz kobiet w ciąży.

 

2. KAŻDY MOŻE ZACHOROWAĆ NA GRYPĘ

Każdego roku, na całym świecie grypą zaraża się 5–10% populacji osób dorosłych i 20– 30% dzieci. Wirusy grypy ludzkiej łatwo namnażają się i przenoszą z jednej osoby na drugą. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, gdy chory kaszle i kicha, ale również o średnio, gdy wydzieliny układu oddechowego dostają się na ręce, chusteczki itp. Czas, jaki upływa od narażenia na kontakt z wirusem grypy do pojawienia się objawów, wynosi średnio 2 dni. Większość zdrowych dorosłych może zarażać już na 1 dzień przed wystąpieniem objawów oraz przez 5 do 7 dni od zachorowania. Oznacza to, że możesz stanowić źródło zakażenia nie tylko po wystąpieniu objawów, ale nawet nie wiedząc o tym, że jesteś zakażony.

 

3. GRYPIE MOŻNA ZAPOBIEC

Jest wiele metod ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa grypy. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej groźnym powikłaniom jest szczepienie. Wirus grypy jest bardzo zmienny. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje nowy skład szczepionki, tak aby dopasować go do szczepów aktualnie krążących w populacji. Dlatego szczepienie przeciw grypie należy powtarzać co roku. Szczepienie przeciw grypie jest zalecane wszystkim powyżej 6 m. ż, którzy chcą uniknąć zachorowania na grypę i u których nie występują określone przeciwwskazania. Jednak szczególnie powinny zaszczepić się osoby, które mają największe ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu grypy.

 

4. KIEDY I JAK SIĘ SZCZEPIĆ

Najlepszym czasem na zaszczepienie się jest okres od września do końca grudnia, tak, aby zdążyć przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce obserwowany jest od stycznia do końca marca.

W tym roku dostępne są 2 czterowalentne szczepionki przeciw grypie, które chronią przed 4 szczepami wirusa grypy:

  • Influvac Tetra – zalecana od 18. roku życia
  • Vaxigrip Tetra – zalecana od 6. miesiąca życia