Jak wybrać lekarza rodzinnego?

data publikacji: 01/08/2017

Kto to jest lekarz POZ?

Lekarz POZ to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, często nazywany zamiennie lekarzem pierwszego kontaktu. Może nim być lekarz medycyny rodzinnej, lekarz pediatra czy lekarz internista.

Każdy z wymienionych lekarzy musi posiadać uprawnienia do wykonywania pracy na stanowisku POZ.

Lekarz POZ to określenie funkcji, stanowiska na jakim pracuje lekarz, w odróżnieniu od specjalizacji jaką nabył w trakcie kształcenia specjalizacyjnego, np. specjalista medycyny rodzinnej.

Przy okazji należy wskazać różnicę pomiędzy specjalistami, którzy mogą pracować na stanowisku lekarza POZ, czyli pomiędzy internistą, pediatrą, a lekarzem medycyny rodzinnej. Ten ostatni posiada szerszą specjalizację pozwalającą na udzielenie porady medycznej zarówno dorosłym pacjentom (jak internista), jak i dzieciom (jak pediatra).

Bardziej obrazowo, lekarz medycyny rodzinnej posiada pełny zakres wiedzy, żeby leczyć wszystkich członków rodziny, którzy są pod jego opieką (od niemowlaków po seniorów). Dzięki temu może spojrzeć kompleksowo na swojego pacjenta, również w kontekście jego otoczenia, rodziny.

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Osobom ubezpieczonym, jak i członkom ich rodzin przysługuje ustawowe bezpłatne świadczenie medyczne, a w szczególności opieka lekarza medycyny rodzinnej. Chcąc skorzystać z usług świadczonych w ramach kontraktu NFZ w naszej przychodni należy dokonać wyboru swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Podczas wyboru lekarza rodzinnego konieczne jest wypełnienie stosownej deklaracji, która dostępna jest na naszej stronie. Wypełnioną, należy złożyć osobiście w recepcji naszego centrum medycznego.

Jak wypełnić deklarację?

Deklaracja wyboru lekarza POZ musi zostać uzupełniona o dane osobowe, a więc o:

- imię i nazwisko;

- nazwisko rodowe;

- datę urodzenia;

- PESEL;

- płeć pacjenta;

- telefon kontaktowy;

- miejsce zamieszkania.

Nie zapominajmy także o wypełnieniu danych dotyczących podmiotu leczniczego, w którym świadczenie medyczne będzie realizowane — MEDKAM Anna Michałek, ul. Platanowa 18; 62-023 Kamionki oraz nazwisko i imię wybranego lekarza bądź analogicznie położnej POZ lub pielęgniarki POZ.

Deklaracja musi zostać uzupełniona także o kod wojewódzkiego oddziału NFZ, z którego pobiera się świadczenie ubezpieczeniowe. Pacjenci ubezpieczeni w województwie wielkopolskim wpisują w tym miejscu nr 15.

Twój lekarz rodzinny w Centrum Medycznym Kamionki

Centrum Medyczne Kamionki świadczy usługi w ramach kontraktu NFZ. Jesteśmy blisko naszych Pacjentów i wsłuchując się w Państwa oczekiwania dopasowujemy i udoskonalamy naszą ofertę. Dzięki zaangażowaniu naszych specjalistów świadczymy pełen zakres usług związanych z opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Niezmiennie jesteśmy dla Państwa, kompleksowo dbając o zdrowie i dobre samopoczucie zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów.

Twoja pielęgniarka i położna POZ w naszym Centrum

W Centrum Medycznym Kamionki pracują uznani specjaliści w swoich dziedzinach. Zakres naszego działania obejmuje opiekę pielęgniarki oraz położnej w ramach kontraktu z NFZ. Podobnie, jak w przypadku lekarza rodzinnego prosimy Pacjentów o wypełnienie stosownej deklaracji.

 

Nasze Centrum wyróżnia się wysoką klasą obsługi. To miejsce, w którym opiekę zapewniają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz empatyczny personel otaczający troską wszystkich Pacjentów.